piątek, 31 października 2014

Oznaczenia filtrów barwnych

Kolor filtra do fotografii czarno-białej, jaki jest, każdy widzi, z pozoru wydaje się prosty do rozpoznania - i tak najczęściej jest. Tym niemniej pewne trudne sytuacje wystąpić mogą - na przykład bez problemu pomylić można jasny filtr żółtozielony z żółtym, albo żółtozielony z zielonym. Dlatego też dobrze jest definitywnie zidentyfikować kolor filtra na podstawie umieszczonego na nim oznaczenia.
Wiele firm produkujących filtry stosowało na przestrzeni dziejów indywidualne oznaczenia ich kolorów (ongi Agfa, Orwo czy Pancolar, dziś czyni tak np. Cokin) i w tym przypadku trudno znaleźć jakąś uniwersalną metodę ich odkodowania poza dotarciem do katalogu firmowego. Inne firmy (np. Tiffen) podają na oprawach pełne nazwy kolorów (np. Green czy Red), więc tu problemu nie ma.
Nieraz stosowane są też uniwersalne, międzynarodowe oznaczenia kolorów w postaci anglojęzycznych skrótów, które mają wtedy następujące znaczenie:

B – Blue, niebieski
G – Green, zielony
ND – Neutral Density, szary
O – Orange, pomarańczowy
PL – Polarizer, polaryzacyjny
R – Red, czerwony
UV – Ultraviolet, ultrafioletowy
Y – Yellow, żółty
YG – Yellow Green, żółtozielony

Oznaczenia takie nanoszone są często na oprawce wraz z krotnością filtra - w postaci np. O 2,8x (czyli filtr pomarańczowy o krotności 2,8x (1,5 EV)). Acz np. Hoya, stosująca takowe skrótowe oznaczenia kolorów, krotności swych filtrów już nie podaje.
 
Możemy także natknąć się na na filtry produkcji radzieckiej czy rosyjskiej, oznaczone cyrylicą (na przykład ЖЗ - 2x), i mogące przez to wprawić niejednego w konsternację, a nawet osłupienie. Acz i tutaj system oznaczeń wygląda, na szczęście, analogicznie, różny jest tylko język i alfabet.

Г – Голубой [G - gałuboj], niebieski
Ж – Жёлтый [Ż - żołtyj], żółty
ЖЗ – Жёлто-зелёный [ŻZ - żołto-zielonyj], żółtozielony
З – Зелёный [Z - zielonyj], zielony
К – Красный [K - krasnyj], czerwony
Н – Нейтральный [N - niejtralnyj], szary
О – Оранжевый [O - aranżewyj], pomarańczowy
ПФ Поляризационный Фильтр [PF - polarizacionnyj filtr], polaryzacyjny
УФ – Ультрафиолетовый [UF - ultrafioletowyj], ultrafioletowy

Stąd też nasz przykładowy ЖЗ - 2x to filtr żółtozielony o krotności 2 (1 EV).

Osobnym tematem są filtry korekcyjne, konwersyjne czy kompensacyjne do fotografii barwnej (oznaczane w rodzaju 81A, FLD...) - acz to już zupełnie inna historia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz